Jak zbudować stronę wordpress w 7 krokach

Przewodnik dla początkujących

Jak zbudować stronę internetową WordPress.

Dzięki odpowiednim narzędziom i poświęceniu odrobiny czasu możesz mieć własną stronę internetową. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek jak to zrobić:

Co to jest tak właściwie ten wordpress?

Dla kogo wordpress?

W jaki sposób działa wordpress?

1. Wybierz nazwę domeny i hosting dla swojej witryny.
2. Instalacja WordPressa ręcznie.
3. Zapoznanie się z pulpitem nawigacyjnym WordPress.
4. Ustawianie adresów URL poprzez konfigurację linków.
5. Wybór motywu dla twojej witryny WordPress.
6. Dodawanie treści do witryny WordPress.
7. Używanie wtyczek i narzędzi w celu ulepszenia witryny.


Najczęściej padające pytania dotyczące tworzenia stron WordPress.

Czym jest WordPress?

wordpress pulpit administratora na ekranie laptopa

Napisany w języku PHP jeden z najpopularniejszych dostępnych systemów zarządzania treścią (CMS – ang. content management system). Zaprojektowany do obsługi blogów, choć aktualnie zasila około 1/3 wszystkich stron internetowych. Wykorzystuje bazę danych MySQL. Można go ściągnąć i używać bezpłatnie ponieważ opiera się na licencji GNU General Public License.

Może zabrzmi to banalnie ale system zarządza sposobem wyświetlania Twoich treści. Dokładniej rzecz ujmując, Ty dostarczasz treści a system dba o to jak będą wyświetlone. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie są mistrzami programowania ale chcą zarządzać profesjonalnie wyglądającą stroną internetową.

Istnieje wiele różnych systemów CMS dostępnych na rynku, ale my skupimy się na WordPress. Jest on dobrze wspierany, łatwy do dostosowania, a co najlepsze, darmowy w użyciu (z wyjątkiem hostingu). WordPress jest świetną opcją do budowania elastycznej, strony internetowej bez uczenia się kodu

Dla kogo WordPress?

Krótko mówiąc, każdy, kto chce łatwą w utrzymaniu, ale dobrze konfigurowalną witrynę powinien używać WordPress.

WordPress jest często uważany za platformę dla blogerów, lecz działa dobrze dla różnych typów stron internetowych od firmowych wizytówek po sklepy internetowe.
Mała firma potrzebuje obecności online, aby się reklamować, chwalić nowościami, oraz profesjonalnie oferować swoje usługi.

W jaki sposób działa wordpress?

Działanie wordpressa, można porównać do domu. CMS to szkielet, swoista rama dla wszystkich głównych funkcji, których będziesz potrzebować.

Dodana treść składa się z tekstu, obrazów i filmów, których używasz do przekazania swoich wiadomości dla odwiedzająch. W naszej analogii do domu, są to meble, zdjęcia i przedmioty w Twojej witrynie.

Motyw kontroluje jak wygląda Twoja strona: ogólne kolory i układy stron są częścią Twojego szablonu. Są to farby i dywan w domu.

Budowanie witryny z WordPress zapewnia ogromną przewagę. Zawartość skonfigurowana początkowo, może być zmieniona bez konieczności tworzenia stron i postów od nowa.
Piękno WordPress polega na łatwości edytowania zawartości, dodawaniu funkcji lub całkowitym przeprojektowaniu witryny bez konieczności zaczynania od zera.
Możesz rozszerzyć, usunąć lub edytować zawartość bez zmiany funkcjonalności. Możesz również wybrać zmianę wyglądu (tj. motywu WordPress) bez utraty treści lub konieczności ponownego tworzenia struktury strony.
A co z tymi wtyczkami?
Wtyczki to dodatkowe funkcje, które możesz zainstalować (lub podłączyć do) swojej witryny WordPress, aby dodać funkcjonalność. Pomyśl o nich jak o instalowaniu aplikacji na swoim smartphonie; możesz dodać możliwości do podstawowej struktury poprzez znalezienie wtyczki, która robi coś, czego WordPress nie oferuje domyślnie.

1. Wybierz nazwę domeny i hosting dla swojej strony internetowej

Nazwa domeny to nazwa strony internetowej, łatwa do zapamiętania i używana zamiast adresu IP. Domena jest jak Twój adres fizyczny lub numer telefonu. Nie ma możliwości aby istniały dwie identyczne nazwy domen. Istnieje wiele firm, które oferują wybór i kupno domen. Warto dobrze przemyśleć nazwę ponieważ ma ona pośredni wpływ na wizerunek i seo Twojej strony.
Trzeba będzie również wybrać hosting – ja używam LH.pl do hostingu mojej witryny. Tak jak w przypadku domen istnieje wiele firm oferujących miejsce na serwerze dla aplikacji i plików witryn.

2. Instalacja WordPressa

Jeśli czujesz się na siłach i chcesz zainstalować WordPressa samodzielnie, nie jest to wcale skomplikowane (zdarza się, że firmy hostingowe posiadają automatyczne instalatory aplikacji web). Zanim będziesz mógł zainstalować WordPressa, będziesz musiał/a wykonać trochę pracy związanej z konfiguracją.

 • Tworzenie bazy danych
  Zaczniemy od stworzenia bazy danych. Twoja witryna jest generowana z kombinacji plików przechowywanych na serwerze oraz informacji zapisanych i dostępnych z bazy danych. Oznacza to, że musimy skonfigurować bazę danych, aby WordPress mógł z niej korzystać.
  Powinieneś otrzymać dostępy od administratora hostingu, aby zalogować się do panelu zarządzania, cPanel lub DirectAdmin. Po zalogowaniu się, powinieneś zobaczyć kilka opcji na pulpicie administracyjnym. Poszukaj sekcji Bazy danych; zamierzamy utworzyć bazę danych za pomocą Kreatora bazy danych MySQL.

Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora, aby utworzyć bazę danych. Określisz nazwę bazy danych oraz utworzysz użytkownika bazy danych wraz z hasłem. Jeśli zostaniesz zapytany, upewnij się, że użytkownik ma „Wszystkie uprawnienia” do bazy danych.
Zapamiętaj nazwę bazy danych oraz nazwę użytkownika i hasło, które ustawiłeś – będą Ci potrzebne za chwilę!

 • Prześlij pliki WordPressa
  Następnie zajmiemy się konfiguracją plików potrzebnych do działania WordPressa. Pobierz najnowszą wersję WordPressa z https://pl.wordpress.org/download/.
  Wróć do pulpitu nawigacyjnego i kliknij na menedżera plików (możesz także wgrać pliki używając programu ftp).

Tam kliknij na folder public_html. To właśnie tam chcesz wgrać swoje pliki. Kliknij przycisk Prześlij i prześlij plik zip, który właśnie zapisałeś z pl.WordPress.org/download/.

Po zakończeniu przesyłania pliku, wróć do głównego okna Menedżera plików. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku i wybierz „Wyodrębnij”. Spowoduje to rozpakowanie wszystkich plików potrzebnych WordPressowi do Twojego katalogu roboczego (bądź cierpliwy, ta część może potrwać kilka chwil).
Po zakończeniu, zobaczysz katalog „wordpress” pod folderem „public_html”. Kliknij na ten folder i zaznacz wszystko w środku.
Na górze ekranu kliknij przycisk Przenieś i przenieść wszystkie pliki do katalogu pubic_html. Możesz usunąć (teraz pusty) folder „wordpress” i oryginalny plik zip wordpress. Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, powinieneś mieć teraz strukturę plików, która wygląda tak:

Struktura plików wordpress na serwerze w panelu direct admin lub cpanel
Wygląd może się różnić w zależności hostingu
 • Zainstaluj WordPress
  W ostatnim kroku, przejdź do przeglądarki internetowej i odwiedź swoją stronę internetową. Wpisz nazwę domeny, którą wybrałeś. Proces instalacji powinien rozpocząć się automatycznie, w pierwszym kroku prosząc o wybranie języka.
 • Wprowadź swoje dane uwierzytelniające bazy danych
  Pamiętasz te dane uwierzytelniające, które zapisaliśmy wcześniej? Tutaj będziesz ich potrzebował. Wprowadź nazwę bazy danych, nazwę użytkownika i hasło użytkownika w odpowiednich polach. Większość hostów używa localhost jako nazwy hosta. (jeśli nie, sprawdź w plikach pomocy lub zapytaj administratora hostingu)
  Dobrym pomysłem jest również zmiana domyślnego prefiksu tabeli z wp_ na coś innego. Nie ma znaczenia, jaki wybierzesz, po prostu niech będzie inny niż domyślny. Kliknij przycisk Prześlij, aby kontynuować instalację.
 • Ustaw nazwę użytkownika i hasło
  Teraz ustawisz nazwę użytkownika i hasło, których będziesz używał do logowania się do swojej nowej witryny WordPress.
  Dobrym pomysłem jest użycie nazwy użytkownika innej niż „admin”.
  Jest to domyślna nazwa użytkownika, a zatem zwiększa szanse na zhakowanie Twojej witryny w późniejszym czasie.
  Wybierz bezpieczne hasło lub pozwól, aby WordPress wygenerował je dla Ciebie. Nadaj swojej witrynie tytuł, jeśli chcesz, i kontynuuj instalację.

Brawo! Zainstalowałeś stronę WordPress.

3. Zapoznanie się z pulpitem nawigacyjnym WordPress

Podczas nauki budowania strony internetowej WordPress, pulpit nawigacyjny jest miejscem, w którym będziesz kontrolować każdy aspekt projektu. Uzyskaj dostęp do pulpitu nawigacyjnego, przechodząc do „nazwadomeny.pl/wp-admin” w przeglądarce. Zaloguj się używając nazwy użytkownika i hasła, które utworzyłeś w ostatnim kroku procesu instalacji.
Ten pulpit nawigacyjny jest centrum dla wszystkich rzeczy związanych z WordPress.
Zacznijmy od szybkiego przeglądu różnych obszarów, których możesz użyć, aby dodać zawartość do swojej witryny i skonfigurować WordPress.
Większość Twojej witryny zostanie zbudowana przy użyciu postów i stron. Posty są zwykle używane do treści, które są często aktualizowane, takie jak artykuły na blogu. Dla treści, które nie zmieniają się tak często, takich jak O nas lub Kontakt, lepiej jest używać stron.
Większość motywów domyślnie wyświetla najnowsze posty na stronie głównej (myślimy o blogach). Jednakże, możesz zmienić to ustawienie, aby zawsze wyświetlała się statyczna strona, jeśli chcesz. Ta opcja, jak również inne – ustawienie strefy czasowej lub zmiana adresu e-mail administratora – znajdują się w zakładce Ustawienia w lewym menu.

Menu Wygląd jest miejscem, gdzie będziesz kontrolował swój motyw i wszystko, co jest związane z wizualnym wyglądem twojej strony. Tutaj możesz wybrać i załadować motywy, stworzyć menu i zdecydować, co będzie wyświetlane na pasku bocznym za pomocą widgetów.

Menu Wtyczki pozwala na przeglądanie aktualnie zainstalowanych wtyczek i dodawanie nowych.
Każda wtyczka aktualnie zainstalowana w Twojej witrynie WordPress będzie widoczna na tej stronie. Jednak tylko wtyczki, które są aktywowane, mogą być używane w Twojej witrynie.
Czasami, gdy zainstalujesz wtyczkę, nowa pozycja menu zostanie dodana do menu po lewej stronie. Często jednak, nowe opcje zostaną dodane do jednej z istniejących pozycji menu.

Biblioteka mediów to miejsce, w którym możesz przeglądać, edytować lub usuwać obrazy dodane do Twojej witryny WordPress. Wszystkie obrazy, niezależnie od tego, gdzie zostały dodane, pojawią się w bibliotece mediów. Na przykład, możesz dodać obraz do postu lub strony bezpośrednio z ekranu edycji.
Te obrazy będą nadal wyświetlane w galerii. Jeśli dodasz obraz bezpośrednio do galerii mediów, jest on dostępny z sekcji Treść na twoich stronach.
Teraz, gdy jesteś zaznajomiony z różnymi obszarami, wykonajmy kilka podstawowych czynności konfiguracyjnych. Zacznij od ustawienia struktury adresów URL.

4. Ustawianie adresów URL poprzez konfigurację permalinków

Domyślnie WordPress wykorzystuje formę zapisu adresów URL, która nie jest przyjazna dla SEO (search engine optimization). Zmienimy tę konfigurację, aby wyszukiwarki dobrze oceniały twoje podstrony i wyświetlały je wyżej w swoich wynikach.
Nie zwlekaj! – zrób to szybko, zanim zaczniesz publikować strony lub posty na blogu.
Istnieje wiele innych wskazówek i sztuczek SEO, które możesz wykorzystać później, ale zacznijmy od ustawienia permalinków.
W pulpicie nawigacyjnym znajdź kategorię Ustawienia w lewej nawigacji kolejowej. Wybierz Ustawienia, a następnie Permalinki. Domyślnie wybrana będzie reguła pisania zwykłych adresów URL. Musimy to zmienić, więc wybierz Nazwa wpisu i kliknij Zapisz zmiany.

Co to dało?
Domyślnie WordPress używa „niechlujnych” adresów URL, które określają identyfikator postu. Zmieniliśmy je, aby były bardziej przyjazne dla użytkownika i czytelne. To nie tylko pomoże naszym gościom znaleźć strony, których szukają, ale jest o wiele lepsze dla SEO.
Teraz, gdy WordPress będzie tworzył „ładne” linki, możemy śmiało dodawać treści i skupić się na wyglądzie strony.

5. Wybór motywu dla Twojej witryny WordPress

Podczas gdy najbardziej krytycznym elementem budowania witryny WordPress jest treść, powinieneś również zwrócić szczególną uwagę na swój motyw. Motyw wpływa na to, jak Twoja strona jest wyświetlana i jakie ogólne wrażenie sprawia na odwiedzających.
Istnieje wiele aspektów do rozważenia przy wyborze dobrego motywu. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz motyw, który jest stabilny, czysty i łatwy do pracy.
Chcesz również wybrać motyw, który jest responsywny (co oznacza, że będzie obsługiwał różne rozmiary ekranu, takie jak tablety i urządzenia mobilne, jak również komputery stacjonarne).
Wiele motywów jest również bardzo konfigurowalnych, co pozwala na łatwą zmianę kolorów i tła. To może pomóc Ci osiągnąć bardziej unikalny wygląd, który lepiej pasuje do Twojego pomysłu na stronę.

6. Dodawanie treści do witryny WordPress

Jak wspomniałem wcześniej, prawie wszystkie treści są dodawane za pośrednictwem zakładek posty lub strony w WordPress. Dodawanie treści do strony i postu jest obsługiwane w ten sam sposób. Wraz z wydaniem WordPress 5.0, metoda wprowadzania treści na stronie zmieniła się diametralnie.
WordPress używa teraz edytora blokowego Gutenberg.
Istnieje kilka wskazówek, na które należy zwrócić uwagę podczas pracy z treścią. Wzdłuż prawej strony, zobaczysz kilka dodatkowych opcji. Ustawienie wyróżnionego obrazu, na przykład, automatycznie ustawia obraz miniatury, który podąża za postami w wielu motywach. Możesz również zapisać element w formacie roboczym, jeśli nie jest jeszcze ukończony. Opcja ta zapisuje twoje zmiany, ale nie są one widoczne na twojej stronie.
Tylko posty i strony, które są opublikowane, będą widoczne dla odwiedzających.

7. Korzystaj z wtyczek i narzędzi, aby ulepszyć swoją stronę internetową

Korzystaj z wtyczek i narzędzi, aby Twoja strona wyglądała ładniej i działała lepiej. Oto krótka lista wtyczek WordPress, które mogą ułatwić Ci życie: 

Wtyczka Yoast SEO pomaga milionom stron internetowych na całym świecie poprawić ich wyniki wyszukiwania. Oferuje analizę SEO czy analizę czytelności.
Wtyczka WP Fastest Cache skraca czas ładowania strony i poprawia wrażenia użytkownika, oszczędzając do 80% przepustowości poprzez Cache, minifikację i kompresję HTML, CSS, JavaScript.
Wordfence Security odpowiada za bezpieczeństwo. Posiada narzędzie skanowania antywirusowego, zaporę i skaner złośliwego oprogramowania. W zupełności wystarczy darmowa wersja aby ochronić Twoją witrynę przed większością ataków.


Najczęstsze pytania dotyczące budowania witryny WordPress

Jak zbudować prostą witrynę WordPress?

Aby zbudować prostą witrynę WordPress, musisz wykonać następujące kroki: wybierz nazwę domeny, zainstaluj WordPressa, naucz się korzystać z pulpitu administracyjnego, skonfiguruj adresy URL, wybierz motyw i wtyczki oraz zacznij dodawać treści do swojej witryny.

Jak trudno jest zbudować stronę internetową WordPress?

Budowanie strony www może być wyzwaniem, ale budowanie strony internetowej w systemie zarządzania treścią, takim jak WordPress, może sprawić, że będzie łatwiej. Z WordPress, dodawanie stron, aktualizacja witryny lub zmiana obrazów są dziecinnie proste, szczególnie gdy otrzymasz skonfigurowaną stronę pod opiekę.

Jak długo trwa budowa strony internetowej w WordPressie?

Czas potrzebny na zbudowanie witryny WordPress różni się znacznie w zależności od niektórych czynników, takich jak:
rodzaj i złożoność strony internetowej
doświadczenie programisty

Możesz zbudować prostą witrynę w ciągu kilku godzin lub kilku miesięcy.

Ile kosztuje zbudowanie strony internetowej WordPress?

Sam WordPress jest darmowy, ale koszt budowy strony internetowej WordPress może się znacznie różnić w zależności od zakresu projektu.

Co dalej?

Możesz odkrywać, optymalizować swoją witrynę i dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak uczynić ją bardziej bezpieczną.
Twoja witryna WordPress działa tak, jak chcesz, podziel się nią ze światem!
Zacznij umieszczać link do swojej strony w swoich postach w mediach społecznościowych. Dodaj link do strony internetowej do swojego podpisu e-mail. Użyj wtyczki, aby rozpocząć budowanie listy subskrybentów poczty elektronicznej … możliwości są nieograniczone.
Niezależnie od Twoich potrzeb, budowanie witryny WordPress po raz pierwszy jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.
Więc baw się dobrze i twórz!


W naszym serwisie używamy plików cookies, aby ułatwić z niego korzystanie oraz do celów statystycznych. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas ciasteczek. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.