Jak odzyskać hasło do wordpressa?

Straciłeś hasło do swojej strony WordPress? Nic straconego sprawdź naszą darmową poradę!

Zazwyczaj dzieje się tak, gdy zapomnisz swojego hasła WordPress, nie masz dostępu do swojego e-maila do resetowania hasła, lub twoja witryna WordPress nie wysyła poprawnie e-maili.

Jeśli trafiłeś na ten poradnik to zakładam, że jesteś administratorem swojej witryny internetowej. Jeśli nie, pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć to prośba o wygenerowanie nowego hasła przez admina.

Wróćmy zatem do sytuacji, gdy chcesz przywrócić hasło innym sposobem niż standardowy reset.

Istnieje wiele sposobów na odzyskanie hasła do WordPressa. Ja skupię się na dwóch scenariuszach:

  • masz dostęp do phpMyAdmin.
  • masz dostęp do konta ftp,

Odzyskiwanie hasła przy pomocy phpMyAdmin

Możesz zmienić hasło administratora WordPress bezpośrednio w bazie danych poprzez phpMyAdmin. Jeśli nie masz dostępu do swojego e-maila lub Twoja witryna WordPress nie wysyła poprawnie e-maili, może okazać się to jedynym rozwiązaniem.

Uwaga!

Edytowanie i manipulowanie tabelami bezpośrednio z phpMyAdmin, może uszkodzić Twoją stronę, jeśli nie zrobisz tego poprawnie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, wynajmij doświadczoną osobę.

Najpierw musisz się zalogować do phpMyAdmin. Jeśli twój hosting używa cPanelu, link do phpMyAdmin znajdziesz w sekcji bazy danych.

panel logowania phpMyAdmin

Często dostępy wysyłane są przez hostingodawcę na e-mail podany przy rejestracji usługi. Możesz też zgłosić się do opiekuna twojego hostingu aby wysłał ci hasło ponownie lub wygenerował nowe.

Po lewej stronie, kliknij na nazwę Twojej bazy danych. Następnie przewiń w dół i kliknij na tabelę wp_users, która jest standardową tabelą używaną w świeżych instalacjach WordPressa. Prefix „wp_” może mieć inną nazwę, podaje się go przy instalacji WordPressa. Inny przykład to wp21_users.

zaznacz bazę danych phpmyadmin
zaznacz bazę danych
zaznacz tabelę wp_users i kliknij edytuj

W wierszu obok nazwy użytkownika admin, kliknij Edytuj. Jeśli strona posiada wielu użytkowników, upewnij się, czy edytujesz właściwego użytkownika.

zmiana hasła w bazie danych za pomocą panelu phpMyAdmin
zmień hasło

W kolumnie user_pass wpisz nową wartość dla swojego hasła. Sprawdź, czy wybierasz MD5 z kolumny funkcji. Następnie kliknij na dole na wykonaj.

To wszystko!

Zmieniłeś swoje hasło administratora WordPress.

Teraz możesz się zalogować do swojej witryny przy pomocy nowego hasła.

Odzyskiwanie hasła przy pomocy konta ftp

A co jeśli masz dostęp tylko do konta ftp?

Zacznij od zalogowania się do swojej witryny za pomocą klienta FTP lub edytora kodu z dołączonym FTP.

Następnie przejdź do katalogu głównego swojej witryny:

główny katalog wordpress w kliencie FTP

Teraz przejdź do katalogu wp-content/themes i znajdź folder z aktualnie aktywnym motywem. W tym folderze zlokalizuj plik functions.php. Otwórz go lub pobierz, abyś mógł go edytować.

Uwaga!

Na początku dobrze jest zrobić duplikat pliku functions.php. Będziesz mógł przywrócić oryginalne ustawienia w razie problemów.

plik functions.php w katalogu motywu witryny wordpress
plik functions.php w katalogu motywu

W kolejnym kroku, w pierwszej linii, zaraz po znaczniku <?php, dodaj tę linię kodu:

  • pierwszy parametr to nowe hasło: sugeruję użyć bardziej bezpiecznego niż 'hasło’,
  • drugi parametr to identyfikator użytkownika. Użytkownik ID 1 pełni rolę administratora.

Zapisz zmodyfikowany plik lub prześlij go do swojej witryny w tej samej lokalizacji, nadpisując starą wersję.

Twoje hasło administratora będzie teraz hasłem, którego użyłeś w pliku funkcji. Zaloguj się nim do swojej witryny i sprawdź, czy masz do niej dostęp.

Po zalogowaniu się, wróć do swojego pliku functions.php i usuń tę linię kodu.

Ważne! 

Jeśli nie usuniesz kodu z pliku, Twoje hasło będzie resetowane za każdym razem, gdy strona będzie przeładowywana. Oznacza to, że będzie podatna na ataki.

W naszym serwisie używamy plików cookies, aby ułatwić z niego korzystanie oraz do celów statystycznych. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas ciasteczek. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.